Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma Pogrzebowa w Krakowie

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Formalności po śmierci bliskiej osoby

Zazwyczaj nie lubimy o tym myśleć i nie rozmawiamy o śmierci. Jednak w życiu każdego przychodzi ten smutny moment, kiedy musimy pożegnać się z najbliższą osobą. Szok i stres, który wówczas przeżywamy na pewno nie pomaga w uporządkowaniu wszystkich dokumentów i załatwieniu formalności pogrzebowych.

Kiedy nasi bliscy pozostawiają po sobie testament i szczegółowe dyspozycje dotyczące zarówno organizacji pogrzebu, jak i uregulowania wszystkich innych spraw, podejmowanie decyzji związanych z formalnościami po śmierci jest prostsze.

Prześledźmy po kolei co należy załatwić po śmierci członka rodziny i jak się do tego przygotować.

Karta zgonu i akt zgonu

Karta zgonu, która stwierdza fakt zgonu jest niezbędna do uzyskania aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Akt zgonu jest najważniejszym dokumentem, który posłuży do dopełnienia formalności związanych z pogrzebem, otrzymania wszelkiego rodzaju świadczeń i przeprowadzenia postępowania spadkowego.

Kartę zgonu wystawia:

  • w przypadku zgonu w szpitalu lub zakładzie opiekuńczym lekarz dyżurny oddziału lub lekarz leczący,
  • w przypadku zgonu w domu- wezwany lekarz rodzinny, lekarz pogotowia lub kierownik zespołu ratownictwa medycznego,
  • Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zgon nastąpił w wyniku przestępstwa kartę zgonu wystawia lekarz, który dokonał sekcji zwłok na zlecenie prokuratury lub sądu.

Wystawienie karty zgonu zawsze jest nieodpłatne.

W ciągu 3 dni od zgonu (lub 24 godzin, jeżeli śmierć była następstwem choroby zakaźnej) należy zgłosić ten fakt w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca zgonu w celu uzyskania aktu zgonu. Dokument ten będzie potrzebny do dopełnienia formalności związanych z pogrzebem oraz przeprowadzeniem postępowania spadkowego.

Do uzyskania aktu zgonu uprawnieni są:

  • najbliższa rodzina (współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie),
  • najbliżsi krewni lub powinowaci,
  • osoba, która wykaże interes prawny w uzyskaniu odpisu (czyli uzasadni interes, który wynika z przepisów prawa, i przedstawi odpowiednie dokumenty – na przykład zobowiązanie sądu),
  • sąd lub prokuratura,
  • upoważniony pracownik zakładu pogrzebowego.

Skrócony akt zgonu wydawany jest nieodpłatnie w jednym egzemplarzu. Kolejne odpisy oraz pełny akt zgonu wydawane są po wniesieniu opłaty.

Po wystawieniu aktu zgonu urzędnik odcina róg dowodu osobistego zmarłego. Można zostawić go w USC lub zabrać ze sobą.

Aby upoważnić zakład pogrzebowy do odebrania aktu zgonu należy podpisać upoważnienie i przygotować dowód osobisty zmarłej osoby (lub odpis aktu urodzenia jeżeli zmarły nie posiadał dowodu).

Transport ciała

Usługę transportu zwłok wykonuje zakład pogrzebowy na podstawie karty zgonu specjalnie do tego przeznaczonym pojazdem. Transportowanie zmarłego w jakikolwiek inny sposób jest niezgodne z prawem. Należy pamiętać, że zmarłego nie może przewozić również karetka pogotowia lub ambulans firmy medycznej. W przypadku zgonu bezpośrednio w karetce zmarły zostanie odwieziony do szpitala lub do zakładu Medycyny Sądowej. Załoga karetki wystawi kartę zgonu, natomiast w sprawie transportu należy zwrócić się do zakładu pogrzebowego.

Jeżeli zachodzi konieczność transportu ciała na odległość większą niż 60 kilometrów konieczne będzie uzyskanie specjalnego zezwolenia od służb sanitarnych. Jeśli ciało sprowadzane jest z zagranicy, konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności, o czym więcej można przeczytać na stronie naszego partnera firmy BONGO Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe

Jakie jeszcze formalności do pogrzebu trzeba załatwić?

Doradcy firmy PUK Kraków kompleksowo wspierają Rodziny w organizacją pogrzebu. Na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Rodzinę przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty, doradzimy i pomożemy w takich sprawach jak:

  • umowy i opłaty cmentarne,
  • organizacja ceremonii pogrzebowej wraz z całą oprawą,
  • zasiłek pogrzebowy, renty i odprawy,
  • sfinalizowanie ubezpieczeń na życie,
  • zamknięcie wszelkich umów zmarłego,
  • sprawy związane z dziedziczeniem.

W przypadku kremacji, jeśli zmarły nie wyraził przed śmiercią woli na ten temat w postaci zapisu w testamencie lub pisemnego oświadczenia woli, najbliższa rodzina musi podpisać oświadczenie o wyrażeniu zgody na spopielenie ciała.

Zasiłek pogrzebowy i inne świadczenia

O zasiłek mogą wystąpić najbliżsi zmarłego, organizujący pogrzeb. Jeśli tych osób jest wiele, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci zasiłek pogrzebowy proporcjonalnie do poniesionych przez te osoby wydatków. Sprawa uzyskania zasiłku pogrzebowego z ZUS może być również scedowana na zakład pogrzebowy, który po wykonaniu wszystkich usług uwzględni go w końcowym rozliczeniu. Wniosek o zasiłek należy zgłosić nie później niż 12 miesięcy od daty zgonu. Po przekroczeniu tego terminu roszczenie się przedawnia i zasiłek nie zostanie wypłacony.

W określonych warunkach członkowie rodziny mogą ubiegać się również o odprawę pośmiertną od pracodawcy zmarłego lub wystąpić o rentę rodzinną.

Jeżeli zmarły posiadał dodatkowe ubezpieczenie lub ubezpieczenia na życie należy zgłosić się bezpośrednio do ubezpieczyciela z aktem zgonu i uprawnieniami do nabycia świadczenia.

Śmierć członka rodziny uprawnia również do otrzymania płatnego urlopu okolicznościowego. W przypadku współmałżonka, dziecka lub rodziców są to dwa dni, a w przypadku rodzeństwa, dziadków lub osób pozostających pod opieką jeden dzień.

Umowy i zobowiązania

Jeżeli zmarły posiadał umowy – na przykład abonament telefoniczny należy z odpisem aktu zgonu zgłosić się do operatora, który rozwiąże umowę. Śmierć członka rodziny należy zgłosić również w banku, w którym zmarły posiadał konto i ewentualne karty debetowe lub kredytowe. Konto zostanie zablokowane, a karty unieważnione. Działanie to nie pozwala na korzystanie ze środków finansowych. Dopiero akt poświadczenia dziedziczenia lub nabycia spadku, zweryfikowanie wniosków o wypłatę kosztów pogrzebu oraz realizację dyspozycji na wypadek śmierci pozwoli spadkobiercom na podjęcie gotówki z konta zmarłego. Korzystanie z karty zmarłego lub jego konta, nawet, jeśli najbliższe osoby znają PIN do karty lub dane do logowania bankowości elektronicznej jest niezgodne z prawem.

Wszelkie kredyty i zobowiązania finansowe zmarłej osoby po jej śmierci stają się częścią masy spadkowej.

Spadek

Zazwyczaj najwięcej problemów spośród formalności po śmierci bliskiej osoby sprawia nabycie (lub odrzucenie) spadku. Dotyczy ono ogółu praw i obowiązków majątkowych zmarłego, a więc dóbr materialnych takich jak między innymi samochód, dom, mieszkanie, dzieła sztuki, biżuteria, oszczędności oraz zobowiązania finansowe.

Najprostszą formą nabycia spadku jest przeprowadzenie postępowania u notariusza. Jeżeli spadkobiercy są zgodni co do proporcji podziału spadku, lub jeśli spadkobiercą jest jedna osoba, notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, który równoważny jest z sądowym aktem nabycia spadku.

W bardziej skomplikowanych sprawach, na przykład w przypadku braku testamentu, negowania treści testamentu przez część spadkobierców lub sporu między spadkobiercami przeprowadza się postępowanie sądowe. Należy liczyć się z tym, że będzie ono trwało długo, nawet do kilku lat. Sąd w pierwszej kolejności zajmie się ustaleniem składu spadku, następnie ustaleniem spadkobierców, a na koniec podziałem majątku.

Fakt sądowego nabycia spadku lub uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia należy zgłosić w ciągu 6 miesięcy Urzędzie Skarbowym. Dotyczy to również najbliższej rodziny, która jest zwolniona z podatku od spadku, musi jednak wykazać jego nabycie.

W razie wątpliwości dotyczących formalności po śmierci bliskiej osoby, doświadczeni pracownicy PUK Kraków zawsze służą fachowa i rzetelną poradą.

Przeczytaj również

Jaka jest różnica między pogrzebem tradycyjnym a kremacją?

Organizacja pogrzebu

Jaka jest różnica między pogrzebem tradycyjnym a kremacją?

Śmierć bliskiej osoby to moment, w którym rodzina musi podjąć wiele trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór formy pochówku: tradycyjnego pogrzebu w trumnie lub kremacji. Oba te rozwiązania różnią się nie tylko pod względem przebiegu ceremonii, ale także symboliki, organizacji oraz kosztów. Zrozumienie tych różnic może pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru, który będzie zgodny z wolą zmarłego, tradycją rodzinną i przekonaniami bliskich.

Jak wygląda procedura w przypadku śmierci za granicą i sprowadzenia ciała do kraju?

Prawo

Jak wygląda procedura w przypadku śmierci za granicą i sprowadzenia ciała do kraju?

Śmierć bliskiej osoby za granicą to wyjątkowo trudna sytuacja, która wymaga nie tylko zmierzenia się z emocjami, ale także podjęcia wielu skomplikowanych formalności. Proces sprowadzenia ciała zmarłego do Polski wymaga znajomości przepisów międzynarodowych, lokalnych regulacji kraju, w którym doszło do zgonu, oraz odpowiednich procedur w Polsce. Na szczęście istnieją firmy, takie jak BONGO – Międzynarodowe usługi pogrzebowe, które specjalizują się w tego typu usługach i współpracują z lokalnymi zakładami pogrzebowymi, w tym z PUK Kraków, aby zapewnić rodzinom pełne wsparcie.

Jak przebiega proces przyjęcia spadku i jakie są związane z tym terminy?

Finanse

Jak przebiega proces przyjęcia spadku i jakie są związane z tym terminy?

Przyjęcie spadku to procedura prawna, która pozwala na uregulowanie majątku pozostawionego przez zmarłego. Obejmuje zarówno dziedziczenie aktywów (np. nieruchomości, pieniądze), jak i obowiązków, takich jak długi. Proces ten jest precyzyjnie uregulowany przez przepisy Kodeksu cywilnego, a jego prawidłowe przeprowadzenie wymaga znajomości określonych terminów oraz zasad.

Zadzwoń do nas